3 i 4 lipca 2010 na terenie gminy odbywał się VI Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych „Wokół Pustyni Błędowskiej”. Rajd został objęty patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza. Organizatorem Zlotu był Dąbrowski Klub Turystyki Motorowej PTTK, a komandorem rajdu był Prezes DKTM, pan Marek Pludrak. 3 lipca na starcie w Gołonogu, przy kościele pw. Św.Antoniego o godz. 8,00 pojawiło się czternaście załóg zlotowych. Uczestnicy zwiedzili najpierw zabytkowy kościół, a później przejechali pod ZSZ „Sztygarka”, gdzie zjechali do sztolni ćwiczebnej. Po zwiedzeniu sztolni wszystkie załogi musiały zaliczyć test ze znajomości przepisów ruchu drogowego oraz tzw. plac manewrowy. O godz. 11,00 załogi ruszyły na trasę rajdu, która wiodła częściowo przez miasto, a częściowo przez tereny zielone gminy. W tym roku uczestnicy zobaczyli Pomnik Żołnierza Zwycięzcy, zwiedzili budynek Urzędu Miasta, zobaczyli piękne zbiorniki Pogoria III, IV i I. Pytania z trasy dotyczyły wspomnianych obiektów, miejsc i ludzi związanych z Dąbrową Górniczą, natomiast wszystkie zadania do wykonania na punktach kontrolnych dotyczyły Afryki. Meta trasy była w ośrodku „Catamaran” nad jeziorem Pogoria I, gdzie przygotowano obiad dla rajdowców i gdzie odbył się pokaz ratownictwa wodnego przy wykorzystaniu psów. Warto wspomnieć, że znalazł się ochotnik wśród uczestników rajdu, którego dzielny psiak „uratował”, wyciągając go z wody na brzeg. Po tych atrakcjach wszystkie załogi wyruszyły do miejsca zakwaterowania, czyli do Eurocampingu w Błędowie, gdzie przy pięknej pogodzie odbywały się zawody rekreacyjne, mecz siatkówki Dąbrowa Górnicza kontra reszta kraju, kolacja z nauką tańca przy rytmach pustynnych, przygotowana przez Stowarzyszenie „Polska Sahara” oraz konkurs masek afrykańskich wykonanych przez załogi zlotowe. Maski oceniali rdzenni Afrykanie wygrał najmłodszy uczestnik zlotu – Radosław Wójcicki, który wraz z rodzicami zaprezentował aż trzy maski. W drugim dniu zlotu uczestnicy zwiedzili ruiny zamku w Ogrodzieńcu. Wycieczka trwała cztery godziny, więc po powrocie został już tylko czas na obiad i podsumowanie zlotu wraz z uroczystym wręczeniem pucharów ufundowanych przez Prezydenta Miasta, nagród i dyplomów, także dla najliczniejszego klubu z Bełchatowa, uczestniczącego w rajdzie oraz dla najmłodszego uczestnika, 4,5- letniego Radka Wójcickiego i Joanny Ramus, których uhonorowano specjalnymi medalami i nagrodami. Wszyscy rajdowcy byli zachwyceni organizacją zlotu i nie szczędzili pochwał organizatorom i kierownictwu PTTK, obiecując przy tym obecność na kolejnych rajdach wokół Pustyni Błędowskiej.
Oficjalna lista nagrodzonych przedstawia się następująco:
1. Andrzej Potyrała z Bełchatowa
2. Agnieszka Jaroszyńska z Lublina