W czerwcu 1908 roku, tj. dwa lata po powstaniu PTK, w czasie wycieczki do Ojcowa, zrodziła się u młodzieży szkolnej Zagłębia, idea zorganizowania turystyczno-niepodległościowej organizacji. Trzy miesiące później grupa młodzieży będzińskiej handlówki utworzyła nielegalną organizację pod nazwą Dąbrowskie Koło Wycieczkowe (DKW).
Jego założycielami byli:
- Czesław Jaksa Bykowski
- Edward Gęborek,
- Kazimierz Kierzkowski,
- Stefan Piotrowski,
- Karol Wieczorkiewicz
Celem DKW było wychowanie patriotyczne, niepodległość i głęboka wiedza krajoznawcza. Działalność DKW w latach 1908-1912 była wszechstronna:
- Ponad 40 krajoznawczych wycieczek pieszych i drogą kolejową, głównie w rejon Jury
- Badania naukowe w tzw. stacjach deszczowych, z których wyniki przekazywane były do Warszawy
- Gromadzenie zbiorów muzealnych i wystawy prac przyrodniczych
- Wydawanie własnego pisma pt.: „Szopa”
Z czasem powstały nowe ogniwa DKW w Grodźcu, Ząbkowicach i Będzinie. DKW nie posiadało statutu, lecz działało wg dziewięciu kanonów – ułożonego monogramu:
- Dąż Ku Wyżynom
- Dzieła Kochaj Wielkie
- Duszę Kształć Własną
- Dąż Ku Wiedzy
- Dolę Kuj Własną
- Działalność Kształć Wytrwale
- Dąż Ku Wolności
- Dobro Krajowe Wznoś
- Domem Kraj Wolny
W 1911 roku DKW miał własny sztandar, który obecnie znajduje się w Sali Rycerskiej Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa, działalność, DKW zamarła, a jej członkowie przeszli do harcerstwa i innych organizacji.
Odrodzenie DKW nastąpiło w 1974 roku z inicjatywy Mariana Hachulskiego i istnieje do dziś. Przez wiele lat pasowanie na członków DKW po rocznym okresie kandydowania odbywało się o 24:00 na dziedzińcu zamku w Ogrodzieńcu gdzie z pochodniami przychodziliśmy ze zgrupowania odległego o kilkanaście kilometrów. W ostatnich latach jest to jednak niemożliwe, ponieważ zamek ma administratora i nocą jest niedostępny.
Inicjatywa powołania Oddziału PTTK W Dąbrowie Górniczej wyszła w 1968 r. od kierowników wycieczek, organizatorów turystyki i przewodników – mieszkańców Dąbrowy Górniczej, którzy działali w Oddziałach PTTK Będzin i Sosnowiec.
Dnia 09.06.1969 r. w sali posiedzeń Rady Miejskiej odbyło się zebranie założycielskie Oddziału PTTK w Dąbrowie Górniczej. Władze miasta reprezentował ówczesny Przewodniczący MKKFiT Jan Wacura. Wybrano Zarząd Oddziału, który ukonstytuował się następująco:
- Prezes Zarządu Oddziału PTTK – Waldemar Kolasa
- Wiceprezes ds. Programowych – Jan Kasper
- Wiceprezes ds. Administracji i ORT – Jan Puchrowicz
- Sekretarz Zarządu Oddziału – Bożena Szczygieł
- Skarbnik Zarządu Oddziału – Marian Hachulski
25 maja 1978 r. Prezes Lucjan Pietrzyk odebrał z rąk Mariana Bulskiego Przew. MK FJN Sztandar Organizacyjny ufundowany przez społeczeństwo miasta jako symbol uznania dorobku organizacji. Sztandar odznaczono Odznaką Honorową PTTK. Uroczystość odbyła się z okazji 70 lecia turystyki zorganizowanej w mieście Dąbrowa Górnicza.
Kolejnymi prezesami od roku 1977 byli:.
- Lucjan Pietrzyk
- Edward Kwieciński
- Bolesław Winkiel
- Antoni Burski
- Bolesław Winkiel (ponownie)
- Waldemar Kolasa (ponownie)
- Henryk Kościelny
- Zenobia Przybyła
- Piotr Targowski (obecnie)