VIII Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych „Wokół Pustyni Błędowskiej” został zorganizowany w ramach projektu „ Rok 2012 Rokiem Aktywności Seniorów” i był objęty patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.
Organizatorem Zlotu był Dąbrowski Klub Turystyki Motorowej PTTK, komandorem rajdu był Prezes DKTM, Marek Pludrak, a sędzią głównym Marcin Jaworski. Zlot odbywał się w upalne dni 7-8 lipca 2012, a trasa rajdowa prowadziła od Ojcowa przez Pieskową Skałę, Rabsztyn, Mirów, Bobolice do Podlesic. Zlot rozpoczął się w Ojcowskim Parku Narodowym pod największą i najdłuższą jaskinią parku, Grotą Łokietka. O godz. 9,00 pod grotą pojawiło się dziewiętnaście załóg zlotowych, tj. 63 uczestników z pięciu województw: śląskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubelskiego. Po oficjalnym otwarciu zlotu przez komandora oraz panią prezes O/PTTK Zenobię Przybyłę uczestnicy udali się za przewodnikiem do jaskini na 320-metrowy, orzeźwiający spacer. Po upale na zewnątrz (ok.27°C) temperatura wewnątrz jaskini była jak balsam, bo wynosiła ok. 7-8°C. Następnym punktem zlotu była Pieskowa Skała, gdzie motorowcy mieli możliwość zwiedzenia zamku i skosztowania dań obiadowych w Gospodzie na Podzamczu. Na parkingu przed gospodą znajdował się także Punkt Kontrolny nr 1, skąd załogi wyruszały na trasę rajdu po wykonaniu pierwszego zadania z wiązania węzła ratowniczego niezbędnego do zabezpieczania człowieka w trudnych warunkach pracy na pokładzie, za burtą lub na wysokości. Tu bezkonkurencyjny okazał się Marek Pisańczuk z Pabianic, który w krótkim czasie zawiązał węzeł jedną ręką. O godzinie 13,50 załogi ruszyły z pakietem fotografii na trasę rajdu. W trakcie jazdy uczestnicy musieli odnaleźć obiekty uwidocznione na zdjęciach i podać nazwy miejscowości, w których te obiekty się znajdowały. Należało także zaliczać zadania na kolejnych punktach kontrolnych: PKT 2 w Rabsztynie test z przepisów ruchu drogowego, PKT 3 w Bobolicach- diagram z ukrytymi nazwami jurajskich rzek, zamków, jaskiń i pałaców oraz flory i fauny. Ponadto w Rabsztynie i Bobolicach uczestnicy rajdu zwiedzili piękne jurajskie zamki. Pierwszy dzień zlotu i rajdu kończył się w Podlesicach, gdzie w Pensjonacie Agroturystycznym „Dar Jury” uczestnicy zostali zakwaterowani i gdzie odbyła się grillowa kolacja przy muzyce. Przed kolacją, po raz pierwszy w historii błędowskich rajdów odbył się turniej „Jeden z trzech” wzorowany na popularnym telewizyjnym turnieju „Jeden z dziesięciu”, który poprowadził sam prezes DKTM, Marek Pludrak, który – w garniturze i z plikiem pytań krajoznawczych na kartach wcielił się w rolę Tadeusza Sznuka. W roli zawodników wystąpiły przedstawicielki zwycięskich załóg: Agnieszka Jaroszyńska, Barbara Pisańczuk i Iwona Młynarczyk. Najlepszą erudytką okazała się Barbara Pisańczuk, która pokonała rywalki. W drugim dniu zlotu, po śniadaniu, wszystkie załogi przemieściły się autokarem do Skarżyc, gdzie w otoczeniu ostańców jurajskich, przy Okienniku, odbyły się: piękny pokaz ratownictwa górskiego, prowadzony przez Grupę Jurajską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także zawody w skutecznym strzelaniu do tarczy. Po porannych atrakcjach pozostał już tylko czas na ogłoszenie wyników i podsumowanie zlotu. Niewątpliwą przyjemność wręczania nagród, pucharów, dyplomów, odznak przypadła gościowi honorowemu, Naczelnikowi Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, panu Zbigniewowi Kałuży oraz Prezesom: Oddziału PTTK Dąbrowa Górnicza, Zenobii Przybyle oraz Dąbrowskiego Klubu Turystyki Motorowej, Markowi Pludrakowi. Wszyscy motorowcy byli zachwyceni organizacją zlotu, nie szczędzili pochwał organizatorom i kierownictwu DKTM PTTK O/Dąbrowa Górnicza, obiecując już dziś obecność na kolejnych rajdach szlakami Jury wokół Pustyni Błędowskiej.
Lista zwycięzców rajdu przedstawia się następująco :
I miejsce w klasyfikacji indywidualnej :
załoga w składzie Agnieszka Jaroszyńska, Tadeusz Otap, Janusz Worotniak z Chełma
II miejsce w klasyfikacji indywidualnej :
załoga w składzie Barbara i Marek Pisańczuk z Pabianic
III miejsce w klasyfikacji indywidualnej :
załoga w składzie Iwona i Marek Młynarczyk z Bełchatowa
Drużynowo I miejsce zajęła reprezentacja załóg z Klubu Energetyk Bełchatów