W dniach 29-31.03.2019 r. odbył się wyjazd DKTM wraz z dąbrowskimi przewodnikami, którego głównym celem był Park Narodowy „Ujście Warty” wraz z innymi turystycznymi atrakcjami położonymi na terenie woj. lubuskiego i nie tylko. W pierwszym dniu wyprawy zawitaliśmy do obiektów położonych w woj. wielkopolskim m.in. Pałac w Kórniku, siedziby Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach oraz Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do siedziby PN „Ujście Warty” w Chyżynie, gdzie zapoznaliśmy się z tym co jest głównie chronione czyli ptaki i ich siedliska a z wieży widokowej podziwialiśmy tereny rozlewiskowo – bagienne starorzecza Warty. Następnie punkt widokowy Czarnowska Góra, most Wysociański i spacer 4 km ścieżką dydaktyczną „Ptasim Szlakiem”.
W drugi dzień odwiedziliśmy dawną Kaplicę Zakonu Templariuszy w Chwaszczenach. Graniczne miasto Cedynia z najbardziej wysuniętym na zachód punktem Polski, Karpaty Cedyńskie z Cedyńskim PK oraz miejsce bitwy Mieszka I z Margrabią Hoddonem. Zabytki miasta Chojno, pomnik poświęcony katastrofie amerykańskiego bombowca B-17 podczas II Wojny Światowej w Mosinie, Stary Browar i Park Drogowskazów i słupów Milowych w Witnicy. Na koniec dnia Twierdza Kostrzyń nad Odrą. Należy też wspomnieć o miejscowości, gdzie nocowaliśmy a mianowicie o Łubniewicach ze słynnym parkiem zakochanych im. M. Wisłockiej.
Trzeci dzień to Parowozownia, Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze (Ohla) i na koniec wizyta w Żaganiu czyli Pałac Książęcy, rynek, miś Wojtuś i Johannes Kepler.