W dniach 29.09 – 01.10.2017 r. odbył się już kolejny co roczny Górski Rajd Zagłębiaków tym razem z metą na dziedzińcu zamkowym w Suchej Beskidzkiej. Organizatorem rajdu był Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK w Dąbrowie Górniczej. Patronat Honorowy nad Rajdem objęli  Prezydent Dąbrowy Górniczej Pan Zbigniew Podraza oraz  Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt. W Rajdzie wzięło udział ponad 260 osób ze Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych, Kół PTTK które działają przy naszym Oddziale, całe rodziny i osoby indywidualne.  mogli wybrać trasy jedno, dwu lub trzydniowe w zależności od kondycji fizycznej. Na trasie trzydniowej i dwudniowej górskiej turyści zdobyli m.in. szczyt Babiej Góry, Małej Babiej Góry oraz zawitali do schroniska na Markowych Szczawinach. Dużym powodzeniem cieszyła się trasa krajoznawcza podczas, której można było zobaczyć urokliwe zakątki  Ziemi Suskiej – Serce Trzech Beskidów. Na trasie rowerowej turyści przejechali na rowerach w pierwszy dzień odcinek od Wadowic do Suchej Beskidzkiej. Natomiast na dwudniowej trasie motorowej Dąbrowski Klub Turystyki Motorowej w drodze na metę zwiedził m.in. skansen w  Wygiełzowie, Alwernię, Graboszyce, Radoczę, Wadowice.
Trasa spacerowa poznała historię i zabytki Suchej Beskidzkiej.   Na koniec wszyscy spotkali się na dziedzińcu Zamku Suskiego w Suchej Beskidzkiej na mecie. Na wszystkich czekał ciepły posiłek przygotowany przez restaurację „Kasper Suski” oraz wiele konkursów i atrakcji. Uczestnicy startowali w konkursie krajoznawczym, sprawnościowym oraz  piosenki turystycznej . Konkursy oraz całą metę wraz z organizatorami poprowadził konferansjer znany na całej Ziemi Suskiej jak również z programów „Podróże z Góralem” – Piotr Jezutek.  Zostały rozdane puchary ufundowane przez Prezydenta Dąbrowy Górniczej Zbigniewa Podrazę.

W kategorii Szkół Podstawowych zdobyła puchar Szkoła Podstawowa nr 12 z Dąbrowy Górniczej.

W kategorii Najliczniej Reprezentowanej Szkoły puchar otrzymała Szkoła Podstawowa nr 8 z Dąbrowy Górniczej.

W kategorii Najliczniejszego Koła PTTK wygrało Koło PTTK „Neuron” działające przy naszym Oddziale.

W kategorii Tras Motorowych I miejsce wywalczyła uczestniczka tej trasy Małgorzata Leśniak.

W kategorii Tras Rowerowych najlepszą uczestniczką tej trasy okazała się Violetta Wolińska – Parada.

Zostały również ufundowane trzy puchary przez Burmistrza Suchej Beskidzkiej Pana Stanisława Lichosyta dla najmłodszego uczestnika rajdu, którą okazała się 7-letnia Maja Kozłowska i Najstarszego Uczestnika Rajdu, który skończył już 84 lata – Eugeniusz Mendera. Ostatni Puchar zdobyła najliczniejsza rodzina na rajdzie czyli rodzina Sawicz. Między konkursami uczestnikom czas umilała Kapela „Mała Ziemia Suska”.

Nie zabrakło maskotki „Kicka Suskiego” , którego dzieci ale i osoby dorosłe nie odstępowały przez cały czas trwania mety. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na 49. Górski Rajd Zagłębiaków w przyszłym roku.