IX Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych „Wokół Pustyni Błędowskiej” w dniach 21 – 22 VI 2014 r. Organizatorem Zlotu był Dąbrowski KTM PTTK przy Oddziale Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Start i meta w CESiR w Dąbrowie Górniczej – dzielnica Błędów. Zbiórka załóg na parkingu Eurocampingu w Błędowie o godz 9.00. Następnie uczestnicy otrzymali materiały programowe, oznakowano samochody i po otwarciu imprezy załogi rozpoczęły przejazd trasy rajdowej IX Zlotu. Trasa liczyła około 48 km i prowadziła przez Chechło –Klucze-Hutki – Nowy Ujków – Laski – Krzykawkę -Wąwóz Lessowy Chwaliborskiego, most na rzece Białej Przemsz do Okradzionowa z posiłkiem turystycznym w Łośniu w „Gościńcu Jurajskim” Dalej przejazd prowadził przez Kałużę –
Wypaleniska – Łazy Błędowskie do Eurocampingu w Błędowie.
Na trasie były 4 Punkty
Kontrolne z określonymi zadaniami :
– z wiedzy turystycznej
– z geografii
– z historii PTTK
– z historii Polski
Ponadto zadaniem było rozpoznanie 3 obiektów ze zdjęć na trasie, obejrzeć Pustynię Błędowską ze wzgórza Dąbrówka w Chechle oraz z punktu widokowego wzgórza Czubatka w Kluczach. Na 4 PKP oprócz rozwiązania „Galimatiasu” obowiązkowe było zwiedzanie Jaskini w Skale Trawertynowej, ewenementu geologicznego w Laskach sprzed około 10 000 lat ( jednej z 3 na świecie). Odwiedzono też pomnik powstańców z 1863 r w Krzykawce. Na trasie przejazdu trzeba było określić także gatunek drzewa i zmierzyć obwód pnia na wysokości 1,3 m. Ostatnim zadaniem na trasie policzyć ilość budek lęgowych dla ptaków w Kałuży. Po przyjeździe na metę załogi zostały zakwaterowane w Eurocampingu. Następnie w zadaszonym grilowisku odbyło się spotkanie w temacie „Prewencja w cukrzycy” z Prezesem Wojewódzkiego Stowarzyszenia Diabetyków Panią Barbarą Tometczak. Pielęgniarka stowarzyszenia sprawdzała uczestnikom rajdu ilość cukru w organizmie. Nie odbyło się bez dociekliwych pytań i ciekawych dyskusji. Po kolacji odbyło się spotkanie integracyjne przy muzyce mechanicznej. Nazajutrz po śniadaniu ogłoszono wyniki współzawodnictwa z trasy rajdowej zlotu za pierwszy dzień, a potem odbyły się konkursy rekreacyjne w których przedstawiciele załóg mogli wykazać się zręcznością w konkurencjach: rzut do tarczy dart, ringo, nakręcanie śrubek, układanie widoków z klocków „puzle” i rzut piłką do piramidy z puszek. Po konkurencjach rekreacyjnych ogłoszono końcowe wyniki imprezy motorowej w której zdobyli :
I miejsce – Agnieszka Jaroszyńska „Klakson” Chełm
II miejsce – Marek Młynarczyk „Energetyk” Bełchatów
III miejsce – Andrzej Mikołajczyk „Ursus” Warszawa
IV miejsce -Zdzisław Matyja „Motomedyk” Płock
V miejsce – Elżbieta Zygler – Zagłoba „Zryw” Prudnik
VI miejsce – Eugeniusz Musielak „Ślężanie” Wrocław
Załogi otrzymały puchary i dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Załoga z Klubu „Klakson” Chełm otrzymała puchar dla załogi z najdalszej miejscowości. Najstarszym zawodnikiem okazał się kol. Eugeniusz Musielak z Wrocławia. Wykonano okolicznościowe zdjęcie uczestników zlotu i zakończono imprezę motorową. W imprezie uczestniczyło 31 osób w tym organizatorzy z Dąbrowskiego KTM PTTK oraz wolontariusze Oddziału Miejskiego PTTK w Dąbrowie Górniczej.