Dnia 9 czerwca 2018 roku blisko 50 osobowa grupa członków i sympatyków Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Diablaki” działającego przy Szkole Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej wzięła udział w imprezie turystyki kwalifikowanej na terenie Beskidu Małego. Trasa naszej wędrówki przedstawiała się następująco: Międzybrodzie Bialskie – Czupel (933 m n.p.m) – Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m) – Międzybrodzie Bialskie. Naszą grupę prowadził przewodnik beskidzki Grzegorz Gdesz, którego dzielnie na szlaku wspierała jego córka Adrianna – kandydatka na przewodnika.

Podczas wędrówki sprzątaliśmy górski  szlak. Ku miłemu zaskoczeniu wszystkich uczestników dzisiejszej wyprawy, śmieci było naprawdę niewiele i na odcinku 7 km szlaku zebraliśmy zaledwie 120 litrów śmieci. Około godziny 13.00 dotarliśmy do Schroniska na Magurce Wilkowickiej . Na pobliskiej polanie odbywało się podsumowanie tegorocznej edycji akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT”.  Dla naszego szkolnego koła był to już szósty finał. Podobnie jak w poprzednich latach braliśmy udział we wszystkich zaplanowanych w tym roku przez organizatorów terminach i rejonach do sprzątania: Klimczok, Babia Góra, Magurka Wilkowicka…

Nasze ogromne zaangażowanie i chęć pomocy przyrodzie została doceniona przez organizatorów akcji – Oddział PTT w Bielsku-Białej, od których nasza grupa otrzymała pamiątkowy dyplom „Za zaangażowanie i aktywność podczas tegorocznej akcji Sprzątamy Beskidy z PTT 2018„. Naszą determinację i wytrwałość w górskich porządkach zauważył także Marszałek Województwa Śląskiego Pan Wojciech Saługa. Otrzymaliśmy od niego dyplom „Za udział w akcji Sprzątamy Beskidy z PTT 2018” oraz ogromny puchar.

Dziękuję wszystkim uczestnikom, którzy wraz ze mną w tym roku sprzątali Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały. To właśnie Wy tworzycie tę niepowtarzalną, turystyczną atmosferę podczas sprzątania gór. Do zobaczeniu na górskich szlakach.

Norbert Owczarek